Superwtorek

To nie tak, że Amerykanie mają megalomanię i wszystko chcą mieć hiper, ekstra i super – ale wtorek rzeczywiście mają super. Już jutro.

To taki dzień w roku wyborów prezydenckich, kiedy w największej liczbie stanów odbywają się primaries, a to oznacza wybór największej liczby delegatów na konwencje partyjne. W skrócie – pre-kandydaci na podstawie superwtorkowych wyników mogą całkiem rzeczowo ocenić swoje szanse na uzyskanie od matczynej partii tytułu oficjalnego kandydata na… Ladies and Gentlemen, Prezydenta Stanów Zjednoczonych!

By Jeff Parker/Florida Today

Żeby poznać genezę Super Tuesday, trzeba sięgnąć do zjawiska regionalizmu, które w USA w przypadku wyborów prezydenckich ma decydujące znaczenie.

Żeby jak najsilniej skupić uwagę mediów na wyborach i problemach konkretnych regionów, już od lat 70. starannie planowano dzień prawyborów. Próbowano konsolidować sąsiadujące ze sobą stany. W latach 1980 i 1984 w Alabamie, Florydzie i Georgii prawybory odbyły się jednocześnie – podobnie jak w tym roku – w pierwszy wtorek marca. Czyli w dzień, który znamy dzisiaj pod nazwą superwtorku. Wyjaśniło się;)

Ale właściwie dlaczego w ogóle wtorek? To tradycja jeszcze z XIX wieku. Wtedy, jak to w XIX wieku, rolnicze społeczeństwo nie miało do dyspozycji koni mechanicznych, tylko zwykłe – co z kolei oznaczało problemy z dotarciem na miejsce głosowania na czas. Żeby nie zaburzać trzydniowego cyklu modlitwy, organizatorom wyborów zostawały do dyspozycji wtorki i środy. W środy odbywały się natomiast targi. Sami widzicie, nie było wyjścia – to musiał być wtorek! 😉

Dla zainteresowanych wyborczą historią – WhyTuesday.org.

Dzisiaj tego pojęcia używa się niekoniecznie do określenia wyborów przeprowadzanych w sąsiedzkich stanach, ale waga sytuacji pozostała.

Superwtorków w trakcie roku wyborczego może być całkiem sporo, ale te, o których w mediach jest zawsze najgłośniej, odbywają się właśnie na początku lutego lub marca. A mogą się nazywać rozmaicie: Super Duper, Giga Tuesday czy Tsunami. O takich uroczych pomysłach polscy wyborcy mogą tylko pomarzyć;)

Czy superwtorki mają znaczenie polityczne? Tak. Dzięki wynikowi swoich superwtorków nominację dostali Bill Clinton, Al Gore i George W. Bush. Często przesądzały też o wygraniu tych prawdziwych wyborów.

Zobaczymy, jak będzie w tym roku. Jutro zagłosują: Alaska, Georgia, Idaho, Massachusetts, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Vermont i Virginia.

Uwaga, dojazd gratis!

A określenie Super Tuesday zadomowiło się na dobre nie tylko w kalendarzu wyborczym…

Reklama
Comments
One Response to “Superwtorek”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: