Źle się dzieje…

…w amerykańskiej prasie.

Ośrodek badań Pew Research Center opublikował raport „State of the News Media 2013”, poświęcony kondycji mediów i dziennikarstwa jako profesji w Stanach Zjednoczonych. I – jak w tytule – nie jest dobrze.

2

Zatrudnienie w redakcjach maleje (w 2012 roku liczba zatrudnionych spadła poniżej 40 tysięcy, co nie zdarzyło się od 1978 roku, i w tej chwili wynosi o 30 procent mniej niż w 2000 roku, kiedy to media przeżywały szczyt chwały, a na pewno zatrudnienia). Autorzy wymieniają dwa znamienne przykłady: „Time” na początku tego roku zwolnił 5 procent pracowników, a „Forbes” wprowadził technologię Narrative Science, by tworzyć treść na podstawie algorytmów… a więc bez udziału człowieka.

Co w telewizji piszczy? Też bida. 40 procent treści tworzonych przez lokalne stacje dotyczy sportu, pogody i ruchu drogowego, a dłuższych form – jak na lekarstwo. CNN w latach 2007-2012 zmniejszyło liczbę reportaży aż o 50% (skandal!). W informacyjnych telewizjach kablowych w tym samym czasie o 30 procent spadła liczba wydarzeń pokazywanych live. Zwiększyła się za to liczba znacznie łatwiejszych w realizacji – i odbiorze – wywiadów.

Niestety, spadek zatrudnienia przekłada się też na spadek jakości. Sonda wykazała, że aż 31 procent Amerykanów (dorosłych) zrezygnowało z oglądania wiadomości, bo przestały one dostarczać informacje w znanym im formacie. Wśród tej grupy dominują ludzie zamożni i dobrze wykształceni. Ci o mniejszych wymaganiach co do jakości przekazu pozostali i… w ten sposób błędne koło kiepskich materiałów samo się napędza.

1Źródło: Pixmac.com

Ankietowanym brakuje też opiniotwórczej roli mediów. Raport wskazuje na zmianę, jaka dokonała się w tej dziedzinie, podając przykład ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Dziennikarze stali się wówczas „megafonami” dla sztabów wyborczych obojga kandydatów, zamiast interpretować informacje, dokładnie je zgłębiać. Media po prostu przekazywały je odbiorcom w surowej formie – często bez komentarza.

Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z poniższą infografiką.

Pewmedia3

Na podstawie wirtualnemedia.pl.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: