Times (go by) Square

Garstka szczęściarzy spełni życzenie szczęśliwego nowego roku już o północy, bo w Nowym Jorku, stolicy świata. A jak sylwester w Nowym Jorku, to oczywiście na Times Square, które niejedno ważne wydarzenie w historii USA już widziało – i rozpoczęcie kolejnego roku też tłumnie przywita.

Bo właściwie określenie „garstka” nie jest na miejscu – w ubiegłym roku na Times Square pojawiło się ponad milion ludzi, a to pozwala organizatorom szacować, że w tym roku chętnych będzie jeszcze więcej.

TS2

Źródło: www.timessquarepass.com

– To jest naprawdę sześć godzin reklamy dla Nowego Jorku, pomaga zwabiać ludzi przez okrągły rok, a więc oznacza pracę i dolary – powiedział jakiś czas temu Tim Tompkins z Times Square Alliance, spółki, która organizuje sylwestrową imprezę.

Hula kula!

Od pewnego czasu scenariusz wygląda dość podobnie (a mimo to nikogo nie nudzi). Minutę przed północą z 21-metrowego masztu wieżowca Times Square nr 1 zsuwa się blisko sześciotonowa kula o średnicy ok. 3,6 metra, lśniąca tysiącami kryształków i świateł, żeby dokładnie o godzinie 0:00 dotknąć podstawy masztu.

Dziś wygląda imponująco, jak cud techniki, i aż nie chce się wierzyć, że to dziewiętnastowieczny wynalazek. W 1818 roku kapitan Robert Wauchope z Royal Navy wpadł na pomysł, jak w łatwy sposób synchronizować zegary i mechanizmy wykorzystywane m.in. do nawigowania statków. Świecąca kula umieszczona w widocznym miejscu, wprawiana w ruch o konkretnej godzinie, pozwalała operatorom ustawić wszystkie zegary i okazała się (w miarę) skutecznym sposobem na zminimalizowanie odchyleń. Do 1845 roku w ważnych portach świata pojawiło się 12 takich urządzeń.

Świat jednak szedł naprzód, wyprzedzany przez kolejny etap amerykańskiej rewolucji przemysłowej, i wkrótce zarówno manualna kalibracja, jak i widzialne, publiczne sygnały, które jej służyły, przestały być potrzebne. Przynajmniej w przemyśle i marynarce. Okazały się jednak bardzo przydatne „szarym obywatelom”, których zegarki chodziły, jak chciały. I tak w kolejnych latach kule-zegary zainstalowano na budynkach miejskich instytucji.

Nowojorską kulę zamontowano na Manhattanie w 1877 roku, ale na obecne miejsce przeniesiono ją w 1896 r. na zlecenie Adolpha Ochsa. Ten wydawca „Timesa” był tak wpływowy,  że kilka lat później, w 1904 roku, przekonał burmistrza do zmiany nazwy zbiegu ulic, na którym mieściło się wydawnictwo (stąd Times Square), a na sylwestra zaplanował huczną zabawę z fajerwerkami. Za którymś razem na fajerwerki nie dostał jednak pozwolenia, dlatego wymyślił błyszczącą, świecącą kulę, która dokładnie o północy miała spektakularnie opaść na podstawę utrzymującego ją masztu.

Tak to się zaczęło.

timeball-580

Źródło: www.newyorker.com

A tak wygląda testowanie noworocznej kuli dzisiaj (na kilka godzin przed północą):

1512566_10201898931967956_337128778_n

1530565_10201898932007957_1162336395_n

Źródło: Facebook

For Long Ago

Inną tradycją jest piosenka „Auld Lang Syne”, której tytuł tłumaczy się na współczesny amerykański jako „For Long Ago”. Została spopularyzowana przez szkockiego poetę Roberta Burnsa w 1788 roku. Do sylwestrowego repertuaru dołączyła w 1929 roku, kiedy Guy Lombardo wspólnie z Royal Canadians wykonali ją w jednym z nowojorskich hoteli. Okazała się takim hitem (za sprawą transmisji radiowej), że muzycy grali ją na tej imprezie przez kolejne 30 lat…

Jakiej jeszcze piosenki nie może zabraknąć? Oczywiście „New York, New York” Franka Sinatry.

Podczas nocy sylwestrowej na Times Square zawsze jest też miejsce na patetyczne przemówienie burmistrza. Strzelają sztuczne ognie, ludzie wiwatują, składają sobie życzenia, ściskają się, całują, skandują, a z nieba spada konfetti wycięte z karteczek, na których mieszkańcy miasta oraz turyści napisali wcześniej życzenia.

Adres, który wszyscy znają

Times Square, nazywany czasem także Skrzyżowaniem Świata,to plac o kształcie trójkąta zlokalizowany na Manhattanie, zamknięty 42 Ulicą, Siódmą Aleją i Broadwayem. I jeśli NYC określa się mianem miejsca, które nigdy nie śpi, to dla Times Square brakuje skali – tu dopiero życie tętni, a także krzyczy, śpiewa i błyszczy 24 godziny na dobę, przez okrągły rok!

NYC1

The cabs of Times Square, źródło: www.pixmac.com

 PS. Na przywitanie nowego roku na Times Square możecie przenieść się dzięki aplikacji na smartfony – do pobrania z iTunes: http://bit.ly/iphoneballapp lub Google Play: http://bit.ly/androidballapp. 🙂

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: