Prawdziwe amerykańskie kino, czyli American Film Festival
Kino amerykańskie to nie tylko blockbustery, ale także filmy niskobudżetowe, niezależne. Takie chcemy pokazywać podczas festiwalu – jak również te wielkie produkcje, za to bardzo starannie wyselekcjonowane – zapowiedziała podczas wczorajszej konferencji prasowej Urszula Śniegowska, dyrektor artystyczny 3. edycji American Film Festival (AFF), który odbędzie się w dniach 13-18 listopada we Wrocławiu (w kinie Helios Nowe Horyzonty). AFF będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Zostaną zaprezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców.
AFF, poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty – także filmowe – na globalny rynek. Stereotyp, silnie zakorzeniony w Europie, polega na postrzeganiu branży filmowej za oceanem na zasadzie fałszywej opozycji: niezależnej, wyrafinowanej artystycznie Europy i Ameryki tworzącej komercyjne towary. Festiwal chce ten stereotyp przełamywać.
AFF będzie miał także charakter edukacyjny – oprócz produkcji najnowszych, będzie prezentowana klasyka: retrospektywy reżyserskie, aktorskie, kino gatunków, tematy. Retrospektywy będą tworzyć także kontekst do prezentacji filmów współczesnych i wskazywać na wielość powiązań, które łączą dzień dzisiejszy i minione lata kinematografii amerykańskiej. Staną się dobrym pretekstem do ukazania tematów przewijających się w filmie amerykańskim od jego początków, takich jak: kontrkultura, American Dream, Afroamerykanie, wojny i pacyfizm, muzyka, metropolie.
Tyle o idei festiwalu. Co będzie można zobaczyć na ekranie?
Produkcje podzielone są na sekcje według klucza, który świetnie się sprawdził, zdaniem organizatorów: Highlights, Spectrum, American Docs i On the Edge.
Na początek prawdziwy rarytas z pierwszej grupy – Kochankowie z Księżyca w reżyserii Wesa Andersona, z Edwardem Nortonem, Brucem Willisem, Tildą Swinton i Billem Murrayem w rolach głównych. To nieszablonowa, błyskotliwa komedia romantyczna o ucieczce dwóch zakochanych dzieciaków i absurdalnych poszukiwaniach organizowanych przez drużynowego, policję, rodziców i opiekę społeczną. Będzie także Mistrz Paula Thomasa Andersona – to fascynująca historia spotkania wizjonera, głoszącego, że odkrył zagadkę istnienia, i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia. Film otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, zaś odtwórcy głównych ról Joaquin Phoenix i Philip Seymour Hoffman są wymieniani wśród Oscarowych faworytów. Na deser, bo mowa o filmie zamknięcia, Operacja Argo – przebojowy thriller polityczny w reżyserii Bena Afflecka, opowiadający o nieprawdopodobnej, ale prawdziwej historii brawurowej próby wydostania szóstki amerykańskich dyplomatów z Iranu podczas rewolucji w 1979 roku, poruszający jednak nie tylko tematy polityczne, ale i będący satyrą na Hollywood. Oprócz wymienionych produkcji, w serii Highlights pojawią się jeszcze cztery inne, znakomite tytuły.
Kochankowie z Księżyca
Spectrum to z kolei panorama kina amerykańskiego z ostatniego roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu zobaczymy w tej sekcji 15 filmów. Now, Forager: A Film About Love and Fungi Jasona Cortlunda i Julii Harpelin to kameralny dramat dla miłośników slow food, osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów i zawodowych zbieraczy grzybów. W szalonej komedii Freaky Deaky w reżyserii Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) zobaczymy Christiana Slatera i Crispina Glovera. Jack and Diane Bradleya Rusta Graya jest połączeniem melodramatu, teen movie i horroru, opowieścią o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z surrealistycznymi animacjami samych braci Quay. W programie także Sun Don’t Shine – kryminał i kino drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu, Todda Solondza. Warto zwrócić też uwagę na gorzki portret brooklyńskich hipsterów, pokazywane na festiwalu Sundance The Comedy Ricka Alversona.
W ramach tej sekcji pojawi się też Jeff wraca do domu w reżyserii braci Marka i Jaya Duplassów, którego główny bohater odbiera pewnego dnia dziwny telefon, po czym zaczyna podążać za wszelkimi znakami, jakie mogą prowadzić go do tajemniczego Kevina, o którego pytał głos w słuchawce. Trąci z lekka fantastyką? Nic z tego. To świetny komediodramat pełen wątków, który został zaprezentowany w ramach pokazu prasowego podczas wczorajszej konferencji – i przyznaję, że zaostrzył mój apetyt na pozostałe filmy festiwalu tak bardzo, że poważnie zastanawiam się nad przeprowadzką do Wrocławia (przynajmniej na te kilka dni;). Recenzja filmu, który gorąco, gorąco polecam – wkrótce!
W sekcji American Docs zaprezentowane zostaną produkcje dokumentalne sezonu, pokazujące oblicze Ameryki XXI wieku. W programie znalazł się m.in. Ja w Zoo – portret popularnego videobloggera Chrisa Crockera czy Wonder Woman: Nieopowiedziana historia amerykańskich superbohaterek – o tym, czemu zachodnie komiksy są zdominowane przez mężczyzn.
On the Edge, czyli sekcja filmów eksperymentalnych, zaprezentuje m.in. The Perception of Moving Targets Westona Currie z muzyką Liz Harris (aka Grouper) z Portland, premierowo pokazywany w sekcji „New Frontier” festiwalu Sundance 2012.
Ponadto na program festiwalu złożą się pokazy specjalne i retrospektywy, m.in. wszystkie filmy Nicholasa Raya, autora Buntownika bez powodu.
A gościem specjalnym i bohaterem retrospektywy podczas 3. edycji AFF będzie Jerry Schatzberg – twórca legendarnych filmów z początku lat 70. XX wieku: Narkomanów i Stracha na wróble, oraz wybitny fotograf.
Jerry Schatzberg
***
Pełen program wraz z terminami będzie można znaleźć już wkrótce na www.americanfilmfestival.pl. Internetowa sprzedaż karnetów w cenie 150 zł potrwa do 15.11.2012 (lub do wyczerpania puli), natomiast sprzedaż biletów na http://www.americanfilmfestival.pl oraz w kinie Helios Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław) rozpocznie się 5.11.2012.
Artykuł na podstawie informacji prasowych
Comments
2 Komentarze to “Prawdziwe amerykańskie kino, czyli American Film Festival”Trackbacks
Check out what others are saying...[…] PS. A sam film “Operacja Argo” był jednym z highlightów podczas tegorocznego American Film Festival, o którym więcej pisałam tu. […]
[…] co na temat AFF pisałam rok temu (przekonacie się, że jestem stała w uczuciach: https://americanica.wordpress.com/2012/10/26/american-film-festival/ :), a następnie… zaopatrzcie się w […]